Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chili papričky

29. 9. 2011

­­­­­­Mám rád chili papričky, a to tak, že opravdu. Druh papriček "Bhali Sikh Ali" si dávám do nakládaného hermelína, do utopenců, na obložený chleba... Nevím, jak jsem k nim přišel ale pamatuji se, že jako první, co jsem s nimi udělal, bylo jejich podélné rozříznutí a nahlédnutí pod jejich "slupku", do samotného srdce chili chili. Jak jsou krásné, když rostou, elegantní, když je rozkrojíte a uvnitř uvidíte ta bílá semínková dítka. Jak jsou nebezpečné, když podceníte jejich skrytou sílu a talent totálně paralizovat chuťové pohárky...

Bez papriček by to nebylo ono

Ať již příznivci pikantních chutí jsme, či nikoli, existují recepty které by se bez červených ostrých chilli papriček zkrátka neobešly. Nic se nesmí přehánět, to je jisté. S báječnými chilli papričkami se však příliš omezovat nemusíme, možná totiž více než jejich chuť oceníme jejich příznivé účinky. Na zdraví mají blahodárný vliv a působí v mnoha směrech ke zlepšení fyzického stavu. Jsou drobné ale nezapomenutelné.

Za vše může kapsaicin

Kapsaicin je látka, která může za ostrou pálivou chuť papriček a mimo to má také silné ozdravné účinky. Tato příznivě působící látka podporuje krevní oběh, snižuje hladinu cukru v krvi a dokonce pomáhá vylučovat endorfiny. Papričky tak pomohou diabetikům a ocení je také kardiaci či lidé se žaludečními vředy. Kapsaicin zrychluje metabolismus a při hubnutí se osvědčí díky schopnostem potlačit chuť k jídlu. Červené chilli papričky navíc obsahují vitamín C a zároveň jsou zdrojem vitamínu A. Sušené či drcené chilli papričky se velmi snadno uchovávají a jsou tak vždy po ruce.

Široké spektrum účinků chilli papriček

Žádná jiná potravina nedokáže vzbudit tolik protichůdných citů, jako jsou obdiv a ostražitost, láska a nenávist. Pokud jen pohled na horkou chilli papričku v misce thajského jídla vyvolává ve vašem žaludku křeč, mám pro vás novinku: ne všechny chilli jsou stejné. Ve skutečnosti, některé druhy jsou skutečně dobré pro žaludek a mohou pomoci uzdravit. Ale nejdříve začneme s tím, že se podíváme na výhody, které by přineslo rozšíření tohoto divu přírody do vašeho jídelníčku:

1) Budete spát lépe. Nedávné studie dokazují, že konzumace jen trochu chilli papriček (čerstvé nebo sušené), každý den nám pomáhá usnout a spát déle. A přidat trochu čerstvé nakrájeného chilli do vaší večeře může také pomoci, abyste se cítili vice svěží další den.

2) Vaše srdce bude zdravější. Studie ukazují, že pravidelná konzumace chilli pomáhá udržovat zdravé srdce, snižuje cholesterol, udržet krevní tlak ve zdravém rozmezí, a umožňuje více krve k srdci.

3) Vaše tělo bude moci bojovat proti zánětu, hlavní příčině onemocnění. Každý v těchto dnech zdá se, že mluví o zánětu. Ne o typu, který dostanete, když se říznete, nebo vám vyskočí pupínek, ale zánět v vašem těle a buňkách, takové, které nelze vidět, předcházení nemocem, jako je artritida a diabetes. Ve skutečnosti, studie ukázaly, že kultury, jejichž strava obsahuje velké množství pálivé papriky mají nižší míru výskytu určitých typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a žaludku.

4)Pálivé chilli papričky dokáží ulevit od bolesti a lokálně umrtvit. Pomohou od bolesti při artritidě, mají antibakteriální vlastnosti působí protizánětlivě. Konzumace chilli pomůže snížit hladinu cholesterolu a snížit krevní tlak. Své pozitivní účinky již předvedly v mnohých laboratořích, my si je proto můžeme bez starostí dopřát a těšit se lepšímu a pevnějšímu zdraví.

 

S chilli proti rakovině

 

Vědci zkoumající působení chilli papriček na náš organismus objevili jejich mnohé pozitivní účinky, mimo jiné také ničení rakovinných buněk. Rakovina je nemoc, se kterou se v různých formách potýká mnoho lidí a účinné léky na ní stále ne a ne přijít. Odborníci však zjistili, že kapsaicin obsažený v chilli dokáže rakovinné buňky ničit a tím pomoci v ozdravném procesu. Domnívají se proto, že právě kapsaicin by mohl tvořit významnou složku léků vyvinutých pro boj se zhoubným karcinomem.

 

(Článek "Chili papričky nejsou jen kořením, ale i lékem" byl publikován 10. listopadu 2010 v rubrice "Zdravá výživa." Autorem článku je Šárka Rychtářová.)