Jdi na obsah Jdi na menu
 


JKA - karate

25. 12. 2007

Za zkratkou JKA se skrývá název Japonské asociace karate – anglicky Japan Karate Association, japonsky NKK – Nihon Karatedo Kyokai. Je nejstarší a prakticky nejrozšířenější organizací na světě sdružující dnes více jak 140 států. Základy této organizace byly položeny okinawským mistrem karate Gichinem Funakoshim, který po předvedení karate v Japonsku v roce 1922 zůstal v Tokiu a tam započal s výukou karate. Změnil původní název a význam Karate-jutsu (technika čínské ruky) na Karatedo (cesta prázdné ruky). Funakoshi zvolil tyto znaky nejen proto, že se v karate bojuje prázdnou rukou ale i pro jejich význam v zenbudhistické filosofii „stát se prázdným“. Pro mistra Funakoshi bylo Karatedo nejen bojovým uměním ale také prostředkem tvorby charakteru. Napsal:

Jako lesklý povrch zrcadla odráží vše, co je před ním a jako se tichým údolím nese i slabý zvuk, tak musí žák karate vyprázdnit ze své mysli sobectví a zkaženost při úsilí vhodně reagovat na cokoli, s čím se může střetnout. Toto je význam kara, neboli prázdný v karate“.

 

V roce 1936 bylo postaveno SHOTOKAN DOJO, kde mistr vyučoval. Po tomto Doju byl později nazván i styl karate, který cvičil,přestože sám mistr říkal, že necvičí žádný zvláštní styl, neboť karate je jen jedno. I přesto byl tento styl nazván Shotokan ryu, stal se nejrozšířenějším stylem karate ve světě a jeho propagátorem, nositelem a garantem je právě organizace JKA. V roce 1958 pak byla oficiálně uznána japonským ministerstvem školství a Karatedo-Shotokan-ryu bylo od této chvíle začleněno do výuky Budo na japonských školách spolu s Judo a Kendo. Ještě v roce 1958 bylo uspořádáno 1. Celojaponské mistrovství v karate, které se od té doby koná každý rok.

Po smrti mistra Funakoshi byl dlouhou dobu v čele JKA mistr Masatoshi Nakayama, pod jehož vedením pronikla JKA do celého světa. V současné době stojí v čele JKA mistr Motokuni Sugiura.

JKA má vlastní „parlament“, který pomáhá řídit celou organizaci. V tomto parlamentu nazývajícím se Shihankai jsou zastoupeni všichni významní instruktoři Karatedo-Shotokan-ryu celého světa. Jedním z nich je i Shihan Hideo Ochi, který je pověřeným instruktorem JKA pro Evropu a je též hlavním instruktorem JKA Česká republika.