Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Vodnáře (AQUARIUS)

5. 3. 2009

Vodnáře znaly mnohé staré lidské civilizace, přičemž každá z nich v něm viděla jinou symboliku. Staří Babylóňané v něm spatřovali klečícího muže vylévajícího vědro. V Egyptě si o něm mysleli, že způsobuje záplavy řeky Nilu. Aztékové jej považovali za boha z východních moří a konečně pak Řekové vtělili Vodnáře do představ nejvyššího boha Dia lijícího proudy vody na hříšné lidstvo. Co bylo společného všem civilizacím byl fakt, že Vodnáře vždy spojovali nějakým způsobem s vodou.

Ačkoli souhvězdí Vodnáře patří mezi ta velká, jeho hvězdy už výraznou jasností běžného pozorovatele příliš „neoslní“. Nejjasnější hvězdou ve Vodnáři je Sadalmelek (v arabštině – Šťastná hvězda krále). Je od nás vzdálena 1 100 světelných let. Jestliže se tedy nějaký mimozemský hvězdář dívá o dnešní noci na Zemi, vidí její odražené světlo z doby, kdy v Čechách existovala Velkomoravská říše.

Ve zdánlivé blízkosti Vodnáře byla v roce 1846 objevena jedna z planet naší sluneční soustavy – a to Neptun. Planeta nebyla v této době pozorovatelná a o důkaz její existence se zasloužila matematika, která samotného Neptuna „spočítala“. Na vině byla planeta Uran, kterou gravitace Neptuna vychylovala z dráhy. Odchylky dráhy Uranu posloužily k vypočtení polohy Neptuna.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Vodnáře: Ryba, Pegas, Koníček, Delfín, Orel, Kozoroh, Jižní ryba, Sochař, Velryba. 

Nejlepší viditelnost v České republice: Říjen..

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Vodnáře