Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Lyra (LYR.)

11. 10. 2009

Je to jediné souhvězdí ve tvaru hudebního nástroje na obloze. Malé seskupení hvězd je výrazné a dá se mezi Herkulem a Labutí dobře najít dík blízkosti Vegy, jedné z nejjasnějších hvězd, kterou u nás najdeme za letních večerů skoro přímo nad hlavou. Z lyry přilétá mezi 20. a 22. dubnem meteorický roj Lyridy.

Souhvězdí připomíná slavného Thráckého hudebníka a pěvce Orfea. Nástroj mu věnoval jeho otec, bůh hudby, poezie a slunce Apollón. Orfeus byl také členem posádky lodi Argo. Zachránil Argonauty před sirénami, napůl ženami a napůl rybami, které lákaly svým kouzelným zpěvem námořníky k útesům. Jeho zpěv byl mocnější, takže Argonauti pluli bezpečně dále. Arfeův zpěv a hra na lyru byly tak zázračné, že divoké šely zkrotly, zvířata přicházela blíž, bohové sestupovali na zemi a vodní víly vycházely z vln. Jednu z nich – Iuridiku si Orfeus zamiloval a oženil se s ní. Euridiku však uštkl had a zemřela. Orfeus za ní putoval do podsvětí, kde svým zpěvem obměkčil krále podsvětí Háda a ten mu Euridiku vrátil. Její stín putoval za ním ven z podsvětí, Orfeus se však nesměl ohlédnout. Příkaz porušil a ztratil svou lásku navždy.

Nešťastného Orfea nakonec zabil průvod Bakchantek, stoupenkyň boha veselí Bakcha. Tělo pěvce pohřbily múzy, hlava plula spolu s lyrou po řece Hebru až do moře a na ostrov Lesbos. Od té doby odtud pocházeli nejslavnější básníci. Po Orfeově smrti umístil Zeus na jeho památku lyru na nebe.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Lyra: Drak, Herkules, Lištička, Labuť.

Nejlepší viditelnost v České republice: Srpen.

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Lyra