Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Lev (LEO)

10. 10. 2009

Souhvězdí zvěrokruhu známé už z Mezopotámie. V té době bylo slunce ve Lvu vyjádřením největší moci slunečního božstva. Nachází se na jarní obloze pod "podvozkem" Velkého vozu. Útvar podobný srpu tvoří lví hřívu. Srdce lva tvoří jasná hvězda Regulus (malý král), dvakrát větší a 120 krát svítivější než Slunce. V souhvězdí se objevuje mezi 11. a 20. listopadem meteorický roj známý jako leonydy. Jsou to pozůstatky Tempelovy komety. Každých 33 let je roj obzvlášť hustý. Například roku 1966 bylo pozorováno až 100 000 meteorů za hodinu.

Malý lev (Leonis Minoris - Lmi) se tulí ke lvu, není však tak jasně viditelný jako on. Je to malá skupinka hvězd poblíže souhvězdí lva.

Podle řecké mytologie představuje souhvězdí nemejského (nůbijského lva, který žil v Africké poušti a sužoval celý Somálský poloostrov. Jeho kůže se nedala probodnout běžnou zbraní. Zabít tohoto lva byl první úkol, který uložil hrdinovi Herkulovi (Héraklovi) Mykénský král Eurystenes. Herkules lva nejdříve omráčil kyjem a potom jej holýma rukama zardousil. Za pomoci vlastního drápu šelmy stáhl kůži a oděl se do ní. Sloužila mu pak jako pancíř, lví lebka jako přilba, lví kůže s hřívou je jeho poznávacím znamením na nesčetných vyobrazeních.
Číňané viděli v souhvězdí spíše koně, Inkové zase pumu.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Lev: Velká medvědice, Malý lev, Rys, Rak, Hydra, Sextant, Pohár, Panna, Vlasy Bereniky.

Nejlepší viditelnost v České republice: Duben. 

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Lev