Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Labuť (CYGNUS)

10. 10. 2009

Jedno z krásných souhvězdí, které se nalézá poblíž mléčné dráhy, je viditelné od června do poloviny zimi. Bývá někdy nazáváno též Severní kříž. V souhvězdí se nalézá černá díra, která je součástí dvojhvězdy Cygnus X1. Má nepatrný průměr asi 80km, její hmotnost je však patnáctinásobkem našeho Slunce, a proto neustále odsává hmotu svému souputníkovi, žhavému veleobrovi.

Podle řecké legendy je souhvězdí samotným vládcem bohů Zeus, který se proměnil v labuť, když sváděl krásnou královnu Lédu, manželku krále Tyndarea ze Sparty. Léda potom porodila dvě vejce, z nichž z jednoho se narodila krásná Helena Spartská, kvůli které začala Trójská válka a Klytaimnéstra, budoucí zrádná manželka mykénského krále Agamemnóna, ze druhého blížence (dvojčata) Castor a Pollux. Blížence najdete rovněž na nebeské klenbě. Helena a Pollux prý byly potomky Dia a tudíž nesmrtelní, zatímco otcem Klytaimnéstry a Castora byl král Tyndareus a byli tudíž smrtelníky.

Severoameričtí indiáni říkali souhvězdí Husa a vyprávějí o něm příběh, ve kterém husu zabil jeden indiánský bojovník. Když její tělo spadlo do jezera a indiáni po ní pátrali, našli místo ní na hladině odraz nového souhvězdí - ducha sněžné husy.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Labuť: Cefeus, Drak, Lyra, Lištička, Pegas, Ještěrka.

Nejlepší viditelnost v České republice: Září. 

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Labuť