Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Kozoroh (CAPRICORNUS)

10. 10. 2009

Kozoroh je nejmenší souhvězdí zvěrokruhu. Nachází se na pozdní letní obloze mezi Střelcem (na východ od něj) a Vodnářem. Přestože je to malá a nepříliš nápadná skupina hvězd, patří k nejstarším souhvězdím na obloze. Znali jej už staří Babyloňané. Pře dvěma tisíciletími totiž býval Kozoroh nejjižnějším souhvězdím zvěrokruhu a nacházelo se v něm slunce v době zimního slunovratu. Dnes se bod zimního slunovratu posunul vlivem precese (krouživého pohybu zemské osy) do souhvězdí Střelce. Jižnímu obratníku však zůstal starý název obratník Kozoroha.

Kozoroh bývá nejčastěji považován za syna nymfy Dryopy a boha Herma. Pan se narodil s rohy, dlouhými vousy a měl kozí nohy. Podle báje se jeho matka tak vyděsila, že ho opustila. Hermes ho poté odnesl na Olymp, kde však díky svému vzhledu čelil velkému výsměchu bohů. Z Olympu raději utekl do Arkádïe, kde žil nejraději. Často se účastnil radovánek s bohem vína Dionýsem a vyhledával společnost nymf. Dvě nymfy mu porodily děti. Jedním z nich byl i Krotus, který na obloze stojí vedle Kozoroha v podobě Střelce.

Podle řecké legendy jednou olympští bohové hodovali a jejich hostinu přerušila obluda Týfón, netvor podobný hadu, z jehož očí šlehaly plameny. Každý z bohů se v něco proměnil, aby unikl. Bůh pastýřů a stád Pan, jinak napůl člověk a napůl kozel, na sebe vzal, jak jinak, podobu kozy. Obluda jej však pronásledovat nepřestala a dohnala jej až k řece. Pan se snažil uniknout proměnou v rybu. Stačilo pouze celý se ponořit do vody. Ale řeka byla mělká a v rybu se proto proměnila pouze ta část kozího těla, která byla pod vodou, horní polovina tedy zůstala kozí. Vznikl kozoroh - zvíře s rybím ocasem a kozlí hlavou a nohama. Pan pak společně s poslem bohů Hermem zachránil vládce bohů Dia, který ho za odměnu zvěčnil i na nebi v podobě souhvězdí.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Kozoroh: Vodnář, Orel, Střelec, Mikroskop, Jižní ryba.

Nejlepší viditelnost v České republice: Září.

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Kozoroh