Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Jižní kříž (Crux)

10. 10. 2009

Jedno z nejmenších ale nejznámějších souhvězdí na jižní mléčné dráze. Je vidět během podzimu na jižní polokouli. Nejsnáze jej naleznete, spojíte-li hvězdy alfa a beta Centauri osou. Ta potom ukazuje k Jižnímu kříži. Nebo jednodušeji, hledejte mezi předníma a zadníma nohama Kentaura. Delší rameno kříže míří k jižnímu pólu. Poblíž se nachází jasná hvězdokupa zvaná Klenotnice či Šperkovnice, tvořená většinou modrými veleobry.

Tmavá část mléčné dráhy dotýkající se Jižního kříže se nazývá Uhelný pytel. Je to velká mlhovina ve vzdálenosti pět set světelných let, tvořená plynem a prachem. Jeví se jako prázdné místo v Mléčné dráze.

Souhvězdí Jižní kříž se nachází například na Australské a Novozélandské vlajce. Je tomu tak proto, že tato skupina hvězd měla zásadní význam při orientaci námořníků na jižní polokouli, kde není viditelná Polárka. Delší rameno Jižního kříže určovalo polohu jižního pólu. Portugalští mořeplavci nazývali země objevené na jižní polokouli zeměmi Jižního kříže. Při špatné znalosti jižní hvězdné oblohy však mohlo dojít k záměně se souhvězdím Nepravého kříže, což se stalo mnoha lodím osudným…

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Jižní kříž: Kentaur, Moucha.

Nejlepší viditelnost v České republice: Nepozorovatelné!

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Jižní kříž