Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Honících psů (CANES VENATICI)

3. 5. 2008

Souhvězdí Honicích psů bývá zobrazováno jako dvojice loveckých psů, která honí medvědy (souhvězdí Velké medvědice a Malé medvědice) kolem pólu, přičemž je na řetězu Bootes (souhvězdí Pastýře).

Nejjasnější hvězdou Honicích psů je Cor Caroli, což znamená Srdce Karlovo (konkrétně pak srdce anglického krále Karla II.). Důvodem pro přenesení srdeční aorty aristokratického Angličana na oblohu byla skutečnost, že tato hvězda neobyčejně zazářila při příjezdu Karla II. Do Londýna. Jistě ne bez postranních zájmů tedy královský astronom Edmund Halley jasnou hvězdu Honicích psů nazval Cor Caroli. Srdce Karlovo není ovšem pouhá hvězda, ale přímo dvojhvězda. Každá z obou hvězd je zase dvojitá hvězda, takže Cor Caroli je přesněji řečeno čtyřhvězda. Zajímavou je na ní také skutečnost , že má velmi silné magnetické účinky a střídavě k nám obrací severní a jižní pól. Takovým hvězdám se říká magnetické hvězdy. Patří mezi ně též naše slunce, i když jeho magnetizmus je mnohem nižší intenzity.

Blízko Honicích psů leží kulová hvězdokupa M3 patřící k okrajovým částem naší galaxie. Hvězdokupa se k nám blíží rychlostí 150 km/s.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Honicí psi: Pastýř, Vlasy Bereniky, Velká medvědice.
Nejlepší pozorovatelnost v České republice: Květen. 

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Honící psi