Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Hadonoš (OPHIUCHI)

4. 5. 2008

 Souhvězdí Hadonoše – tedy muže nesoucího či držícího hada – by mělo být spíše nazýváno Aesculapovým souhvězdím. On byl tím hadonošem, kterému pomáhal jeho had hledat léčivé byliny. Na obloze se hledá obtížně, ale pokud vytrváme nalezneme jej uprostřed oblohy mezi souhvězdím Herkula, Střelce a Štíra. Je úzce spojeno se souhvězdím Hada, které dělí na dvě poloviny.

Asklépios čili Aesculapus – bůh medicíny a lékařů, zobrazovaný jako vousatý muž se psem a holí ovinutou hadem byl synem boha slunce a věštby Apollóna a vodní víly Korónis. Ta se ale odvážila si kromě něj držet ještě smrtelného milence. Když se o tom Apollón dozvěděl, rozhodl se ji zabít zákeřnou chorobou za pomoci své sestry Artemis. Když mrtvé tělo vodní víly hořelo na hranici, zželelo se Apollónovi nenarozeného syna, kterého Korónis očekávala, a vyňal jej z jejího lůna.

Asklépios mimořádně dobrým lékařem, který například pečoval i ve funkci lodního lékaře o posádku bájné lodi Argó. Uměl léčit všechna zranění a šířilo se o něm, že dokáže křísit i mrtvé. Těmto schopnostem jej naučil jeho vychovatel, moudrý kentaur Cheiron. Ovšem, díky umění lékařů se narušuje rovnováha mezi životem a smrtí. Bohové mající v kompetenci Říši mrtvých se takřka neměli o koho starat. Šéf bohů – Zeus na naléhání svých podřízených, jej nechal zabít bleskem a přenesl Aesculapa na oblohu, kde celkem nebylo koho léčit. Aby mu tam nebylo smutno, mohl si sebou vzít i svého oblíbeného hada. Skutečný Asklépios byl thessalský lékař, který se tak proslavil po celém Řecku, že byl prohlášen za boha a uctíván hlavně ve svatyni v Epidauru na Peloponésu. Zde byli chováni posvátní hadi, kteří ztělesňovali jeho božskou léčivou sílu.

Historie se však na Aesculapovo umění upamatovala. Lékaři a lékárníci si zvolili právě jeho hada za symbol medicínského a farmaceutického umění.

Hadonoš o sobě dal vědět i v roce 1604, kdy zde vzplanula supernova, která dosahovala větší jasnosti, než planeta Jupiter. Popsal ji sám slavný astronom na dvoře císaře Rudolfa II. Johannes Kepler.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Hadonoš: Herkules, Had, Váhy, Štír, Střelec, Orel.
Nejlepší viditelnost v České republice: Červenec. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Hadonoš