Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Beran (ARIES)

5. 3. 2009

Beran je souhvězdí zvířetníku mezi Býkem a Rybami. Je viditelný na zimní obloze jako poměrně malé a nevýrazné seskupení, v němž jasnější jsou pouze tři hvězdy hlavy. S beranem nebo jehnětem spojovali tuto skupinu hvězd již staří Babyloňané, Asyřané a také Arabové. Ve 3. a 4. století před Kristem totiž hvězda Sheraton tohoto souhvězdí označovala bod jarní rovnodennosti, při níž býval obětován beran.

V řecké mytologii se k souhvězdí pojí mýtus o zlatém rounu...

Zlaté rouno patřilo beranovi, kterého vyslal bůh Hermes, aby zachránil dvě děti krále Athanenta, Frixa a Héllé. Jejich pravá matka byla božského původu, král ale svoji první manželku vyhnal a vzal si jinou. Macech Ínó chtěla obě děti zabít, aby se s nimi nemuseli o království dělit její vlastní synové. Vymyslela si tedy lest, kterou se mohla dětí zbavit. Děti měli být obětovány, aby skončila neúroda. Z nebe se však snesl zlatý beran a obě děti na něm prchly. Nebohá Héllé ale při útěku spadla a utonula v moři, které se od té doby podle ní nazývá Helles pontos (Hellino moře). Frixos byl přijat v Kolchidě a berana obětoval Diovi. Král Kolchidy Aiétos zlaté rouno nechal pověsit na větev dubu v posvátném lese a střežit drakem.

Hrdina Iáson, vychovávaný kentaurem Cheirónem, měl rouno přinést, aby se mohl stát králem v rodném Iólku. Plul za rounem na lodi Argo s posádkou, která se podle ní nazývala argonauté (také tato loď se dá na hvězdné obloze nalézt). Mezi argonauty byli hrdinové jako Héraklés, Orfeus, kterého připomíná souhvězdí Lyra, či dvojčata Castor a Polux, zvěčněná coby souhvězdí Blíženců.

Král Aiétos slíbil Iásonovi rouno, pokud zorá pole za pomoci divokých býků, kteří chrlili oheň a měli kovová kopyta. Do zoraného pole pak musel zasít dračí zuby, z kterých vyrostli ozbrojenci. Všechny tyto ozbrojence pak musel přemoci.

Iáson všechny úkoly splnil, ale přesto nakonec rouno získal pouze díky lásce dcery krále Kolchidy Médei. Ta byla kouzelnicí a draka očarovala, aby se Iáson mohl rouna zmocnit. Mádea potom prchla s argonauty do Iolku.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Beran: Trojúhelník, Ryby, Velryba, Býk, Perseus.

Nejlepší viditelnost v České republice: Prosinec.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Beran