Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhvězdí Andromeda (AND.)

5. 3. 2009

Andromeda je souhvězdí podzimní noční oblohy. Má přibližně tvar malého „y“. Nejlépe jej najdete podle blízkého a nápadnějšího souhvězdí Pegase. Andromeda a Pegas mají totiž jednu hvězdu společnou. Je to hvězda Alfa Sirrah, která tvoří Andromedinu hlavu a zároveň zadní část Pegasa. Dvojhvězdí gama Andromedae – Alamanak (u nohou postavy) patří mezi nejhezčí barevné dvojhvězdy. Větší hvězda Alamanak je oranžová, menší gama Andromedae je modrá.

V souhvězdí Andromedy také můžeme vidět nejvzádlenější objekt viditelný pouhým okem. Je to M31, Velká galaxie v Andromedě, a je od Země vzdálena přes 2,9 milionu světelných let. Nachází se mezi Andromediným pravým bokem a zápěstím.

Báje praví, že princezna Andromeda, která byla dcerou Etiopského krále Cefea, měla být přikována ke skále a obětována mořské obludě (která bývá ztotožňována se souhvězdím Cetus – velryba). Byla to oběť bohům na usmířenou za urážku, které se dopustila Andromedina matka Kassiopea (rovněž souhvězdí) tvrzením, že její dcera je krásnější než mořské nymfy – dcery boha moře Poseidona. Uražený bůh poslal na jejich zemi obludu, která polykala stáda i lidi. Aby bylo neštěstí odvráceno, měl král Cefeus obětovat dceru. Naštěstí ji však zachránil hrdina Perseus. Netvora zabil tak, že mu ukázal uťatou hlavu Medusy, po jejímž spatření netvor na místě zkameněl. Za odměnu dostal Andromedu za ženu. Tím ovšem vše neskončilo, Perseus ještě musel bojovat s Andromediným nápadníkem Fineem, kterého nakonec rovněž nechal zkamenět.

Poznámky pod čarou

Sousedi souhvězdí Andromeda: Perseus, Kasiopeja, Ještěrka, Pegas, Ryby, Trojúhelník.

Nejlepší pozorovatelnost v České republice: Listopad.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Souhvězdí Andromeda