Jdi na obsah Jdi na menu
 


Technika skládání

16. 8. 2008

Aby skládanky z papíru dostaly ten správný tvar a hezký vzhled, je nutné dodržovat některá základní pravidla skládání.

První věc, na které záleží, je papír z kterého skládáme. Nejdostupnější, a proto také nejvíce využíván je kancelářský papír. Je jemný, pevný a dobře se ohýbá. Využívat lze i balící papír, který je ještě jemnější a navíc je vícebarevný. Nejlevnější je využívat starý novinový papír či letáky, kterých je všude dostatek.

Pro „ORIGAMI“ nadšence je tuoriginální japonský papír“. Je to čtvercový papír o rozměrech 15 x 15 cm, je velmi tenký a barvený je jen z jedné strany. Jedná se o 6ti palcové čtverce (1 palec = 2,54 cm). Tyto papíry jsou pro skládání nejlepší, ale bohužel jsou také dražší. Pokud by jste měli o ně zájem, můžete si je koupit v některém internetovém obchodě např. ve „Scrapbook“.

Druhým bodem je znalost origami jazyka“. Jedná se o symboly, šipky a základní sklady, kterými jsou popsány origami skládanky. Je nutné se je naučit. Nejedná se o ucelený přehled a také se můžete setkat i s jiným značením.


Přelož ve směru šipky

Přelož dozadu

Rozlož

Přelož a rozlož

Vmáčkni

Obrať

Opakuj

Harmonikový sklad

 


Údolíčkový překlad

(složit papír na polovinu - otevřená část směřuje nahoru)

Kopečkový překlad

(složit papír na polovinu - otevřená část směřuje dolu)

Prolomení, vmáčknutí

(naznačit překlad a zamáčknout papír dovnitř)


Třetím bodem je správné čtení a sledování diagramů. Jde o rozkreslený postup skládání. Nutné je jít pomalu krok za krokem, aby nedošlo k nějaké chybě a výsledná skládanka by neměla požadovaný tvar. Diagramů se však nemusíte pevně držet. Můžeme najít lepší způsob skladu.

Čtvrtým a také posledním bodem je skládání na rovné ploše. Skládáme na pevném a čistém povrchu, aby bylo možné pořádně zvýraznit rýhu. Rýhu důkladně zvýrazníme nehtem palce. Čím pečlivěji, tím lépe skládanky vypadají a snadněji se nám skládají další kroky.

Nejčastější chyby, které se objevují:

  • špatná pracovní plocha

  • špatně natočená skládanka

  • špatně zvýrazněná rýha

  • nepřesné přeložení

  • špatně přečtený postup skládání

  • rychlé a zbrklé skládání

Doporučuji začít od jednoduchých skládanek, dokud si neosvojíte některé základní sklady. Nebojte se být kreativní, můžete si vytvářet i vlastní skládanky. Ne každému se povede skvělý model hned na poprvé. A tak si každý model poskládejte hned několikrát neboť "cvičení dělá mistra". Skládání má být zábava a tak se skvěle bavte.