Jdi na obsah Jdi na menu
 


O namyšleném samuraji (15.)

26. 2. 2008

Ve středověkém Japonsku žil samuraj jménem Tesšin, který se stal již ve velmi mladém věku expertem v technice meče. Věděl o svých kvalitách a pro své mládí snil o ambicích. Přál si vyzkoušet svou obratnost s jinými šermíři mimo svou provincii a tak zvýšit svou prestiž.

Tento samuraj byl blízkým přítelem Rjůkóa, zenového mistra, žijícího v blízkém klášteře. Navštívil jej, aby ho pozdravil. "Existuje nepochybně mnoho šermířů, kteří jsou možná obratnější, než Ty," uvažoval mistr. "Jestliže se s nimi střetneš, určitě budeš zabit." Tesšin odpověděl: "Myslíš, že má dovednost s mečem nestojí za nic? Má dovednost je nejlepší v celé provincii a jsem si jist, že i v celé zemi. Jestliže odejdu a vyzvu někoho, kdo je dobře známý ve své provincii, a porazím jej, má pověst se bude šířit. Jsem mistrem meče a nebojím se žádného střetnutí, které se může vyskytnout."

Zenový mistr se nemohl ubránit úsměvu nad domýšlivostí mladého muže. "Jestliže myslíš, že jsi tak dobrý šermíř, můžeš docela dobře začít se mnou jako s prvním protivníkem. Jestli mně porazíš, můžeš podstoupit velkou cestu po zemi s mým požehnáním. Ale jestliže prohraješ, musíš slíbit, že se staneš mým žákem."

Mladý samuraj se smál tomuto návrhu. "Můžeš být velký ve Tvém zenu," řekl, "ale jistě nejsi šermíř. Jestliže si přesto přeješ zkusit své štěstí, jsem připraven." Samuraj vzal bambusovou tyč, kterou zamýšlel použit v boji a zenový mistr Rjúkó se vyzbrojil s "HOSSU", krátkou tyčkou s chumáčem koňských žíní na konci k odhánění komárů. Pln jistoty zkoušel Tesšin opakovaně srazit mistra, ale tyč zcela míjel oponenta. Znovu a znovu se snažil tyčí zasáhnout, ale bez úspěchu. Přesto mladý samuraj často pocítil jemné švihnutí "HOSSU" na své tváři.

Konečně, s duchem zlomeným, Tesšin přiznal svoji porážku. Zenový mistr okamžitě poslal pro břitvu, aby oholil samurajovu hlavu a učinil z něho zenového mnicha.

Zde příběh končí, ale mohlo by se pokračovat - s tréninkem zenu se mladý samuraj stal skutečně expertem v šermu a tento trénink mu ukázal, proč jej mistr tak snadno porazil.