Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nerozhodný souboj (14.)

26. 2. 2008
Jednou se slavný mistr bojových umění, Mijamoto Musaši, během svých cest pro rozvoj vojenská kázně objevil v hradebním městě v oblasti Čugoku v Japonsku. Z dálky viděl přicházet jiného válečníka a pozorováním jeho chůze a držení těla v něm okamžitě rozpoznal jiného slavného mistra bojových umění, Jubeie Jagjúa, největšího mistra své doby v umění šermu mečem v Japonsku a zakladatele šermířské školy jagjú.

Jagjú také pozoroval chůzi a držení těla muže přicházejícího k němu a věděl také ihned, že to musí být Mijamoto Musaši. Oba se minuli a každý přitom předstíral, že neví, kdo je ten druhý. Když se maličko přešli, oba se vrátili zpět. Jejich oči se střetli a Jagjú řekl: "Nejste Mijamoto Musaši?" Na to Musaši zase odpověděl: "Ano, jsem. A nejste vy Jubei Jagjú?" Oba muži přistoupili a vyměnili si zdvořilé pozdravy. Pak šli do čajovny, kde vsedě pili čaj a velmi mnoho hovořili o duševní komunikaci jednoho s druhým očima. Po chvíli se obrátili po blízkém prkně s hrou "GO" a začali hrát. Jejich metoda byla různá, ale jejich obratnost přibližně vyrovnaná. Každý, když opatrně pozoroval síly druhého ve hře, byl schopen podle ducha hry zevrubně prozkoumat ostatní stránky, obzvláště dovednost s mečem. Poté oba shodně porozuměli: Mijamoto Musaši v duchu shledal hru bez vtipu a Jubei Jagjú v duchu souhlasil. Oba vstali ze svých míst, opustili čajovnu a po jednoduché pokloně pokračovali každý svou cestou.

Pomocí šestého smyslu zde dva muži konverzovali, každý odhadl zručnost druhého a došel k závěru, že jejich vzájemné utkání by bylo bez vyhlídky.

Když se setkají velcí umělci nebo velcí filozofové, jsou na rozdíl od obecného očekávání zamlklí, neboť lidé, kteří dosáhli vnitřní pravdy, nemají potřebu zbytečně mluvit.

Pro umělce, který dosáhl silného výrazu, je zcela možné stát se velkým mistrem bojových umění. A naopak, velký mistr válečných umění, který pokročil do stavu probuzení, se může stát velkým umělcem. Člověk, jehož šestý smysl je otupělý, ať dělá cokoli, nebude úspěšný.