Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legenda o mistrovi luku a šípu (13.)

18. 2. 2008
Jednou žil v Číně mistr luku a šípu, který se podroboval tvrdé disciplíně ve dne v noci, takže se stal opravdovým mistrem lukostřelecké techniky. Jedné podzimní noci, když měsíc zářil na obloze, šel hluboko do hor a vybral si neznámé místo ke svému cvičení s lukem a šípy. Jediným zvukem v hlubokém tichu lesa pak bylo jen svištění šípu a drnčení tětivy.

Náhle bylo slyšet posunutí kamene a něco se začalo pokradmu pohybovat vpřed. Ve stínu to stále postupovalo, připraveno každým okamžikem ke skoku. Něco, co jej mohlo zabít. Tygr! Kočka hluboce tlumeně vrčela, její bílé tesáky s zaleskly v měsíčním světle, tělo se napjalo ke skoku.

Muž vzal rychle šíp, vložil jej na tětivu, zamířil na tygrovu hlavu a nechal šíp letět. Šíp zasvištěl ve vzduchu a zasáhl tygra do místa, kam muž mířil. Pak se muž vrátil domů.

Druhého dne si řekl: "Je-li vše v pořádku, minulé noci jsem zabil tygra. Měsíc byl jasný, i když jsem zcela dobře neviděl ve stínu stromů. Má paže je však zatím ještě jistá. Myslím, že půjdu a podívám se, jaký druh tygra to je." Vrátil se na místo, kde cvičil minulou noc, ale nenalezl ani kousek kůže, ani kousek srsti tygra. "Kam zmizela mrtvola tygra?" Ptal se muž sám sebe.

Při podrobnější prohlídce uviděl, že šíp byl hluboko zaražen v kameni blízko skaliska. Když se před ním zastavil, shledal, že je to opravdu tentýž šíp, který vystřelil minulou noc. Pak si uvědomil, že zde nebyl žádný tygr. To, co pokládal za tygra, byl jen velký rozpukaný kámen. Šíp pronikl hluboko dovnitř kamene, protože v okamžiku, kdy muž viděl - nebo myslel, že vidí - tygra, byl celý jeho duch okamžitě koncentrován do šípu, který letěl s větší silou, než kdykoliv předtím.

O tom se říká, že něčí duch štípe kameny.