Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cyklistická pravidla - výtah

7. 2. 2011

→ Pokud je zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je na křižovatce se semafory zřízený pruh pro cyklisty, musí je využít.

→ Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou.

→ Jízdním kolem se rozumí i koloběžka.

→ Jestliže je stezka určená chodcům i cyklistům (je tedy označena dopravní značkou „Stezka chodce a cyklisty“) nesmí cyklista ohrozit chodce, kteří po ní jdou.

→ Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“, na které je oddělen pruh pro chodce a pruh pro cyklisty, je cyklista povinen užít pouze pruh vyznačený pro cyklisty.

→ Cyklisté nesmějí jet na přechodu pro chodce – kolo musí vést.

→ Cyklista mladší 18-ti let je za jízdy povinen použít ochranou přilbu, kterou musí mít správně připevněnou; použít ji musí i na cyklostezce nebo polní cestě.

→ Dítě do deseti let smí na silnici jen v doprovodu osoby, které už bylo 15 let; neplatí to pro cyklostezku nebo obytnou a pěší zónu

→ Za jízdu po chodníku, po přechodu pro chodce nebo za chybějící součásti povinné výbavy viníkovi hrozí na místě přestupku až 2000Kč; ve správním řízení pak 1500 – 2500Kč.

→ Cyklisté za spáchaný přestupek nemohou dostat trestné body, maximálně pokutu.

→ Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem předjíždět nebo objíždět z pravé strany pokud je vpravo od vozidel dostatek místa.

→ Na jednomístném jízdním kole není dovoleno jezdit ve dvou; je-li však jízdní kolo vybaveno pomocným sedadlem pro přepravu dítěte a pevnými opěrami pro nohy, smí osoba starší 15-ti let vézt osobu mladší 7-mi let.

→ Cyklista nesmí jet bez držení řidítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře a vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu...

 

Staženo s laskavým svolením z www.cyklistikakrnov.com